Kriter Dergisi Sayı 44 - Kolektif - SETA

5,00TL 7,50TL -33%
Markalar SETA
Ürün Kodu: 2071234633669
Basılı Kitap ISBN: -

Kısa Açıklama

İdlib’in Esed rejiminin eline düşmesi sadece milyonlarca mültecinin Türkiye sınırlarına yığılması demek değil aynı zamanda Afrin’in, El Bab’ın, Cerablus’un, Libya’daki meşru hükümetin, Kuzey Kıbrıs’ın ve Hatay’ın tartışmaya açılması anlamına geliy...

E-kitaplık şu an için e-kitap satışı yapmamaktadır. E-Kitap mağazalarından e-kitap almak için aşağıdaki mağaza resmine basınız...


Fiyatı: 5,00 TL

İdlib’in Esed rejiminin eline düşmesi sadece milyonlarca mültecinin Türkiye sınırlarına yığılması demek değil aynı zamanda Afrin’in, El Bab’ın, Cerablus’un, Libya’daki meşru hükümetin, Kuzey Kıbrıs’ın ve Hatay’ın tartışmaya açılması anlamına geliyordu. Bunun bilincinde olan Türkiye Libya’dan başlayarak Irak sınırına kadar devam eden hilalin, ne kadar önemli olduğunu sahada da masada da bütün dünyaya gösteriyor. Türkiye’nin İdlib’i korumak için başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı da bu anlamda son örnek.

Biz de Kriter’in bu sayısında doğal olarak İdlib’e çok geniş bir yer ayırdık. Talha Köse, Necdet Özçelik, Meryem İlayda Atlas, Tülay Gökçimen, Mehmet Çağatay Güler, Belkıs Kılıçkaya, Kutluhan Görücü, Tarık Dağlı, Nuri Salık ve Kevser Hülya Akdemir İdlib meselesini enine boyuna değerlendirdiler. Hakan Çopur ise Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu İdlib üzerinden ele aldı.

 

Türkiye dış politikada kendi gündemini takip etmeyi sürdürüyor. Özellikle bu alanda süregiden Batıcılarla Avrasyacılar arasındaki tartışmayı kaleme alan Ali Aslan, bu konudaki üçüncü yolu yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pakistan ziyaretini Mehmet Çelik kaleme aldı. Münih’teki NATO zirvesini M. Erkut Ayvaz, Libya’da son durumu Mustafa Öztop analiz etti. İrfan Kaya Güler Rusya’nın bütün Avrupa için bir tehdit haline gelmesini kaleme alırken Rusya ile Çin’in Ortadoğu politikasını Yusuf Emre Koç yorumladı. Çin kaynaklı bir diğer mesele koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerini Deniz İstikbal ele aldı.

 

Siyasi tartışmalar da geçtiğimiz ay oldukça yoğundu. Siyasi gündemin tartışmalı konularını tecrübeli gazeteci Fadime Özkan ile konuştuk. Darbe iddialarını Atilla Yayla, Ramazan Akkır ve Yusuf Alabarda masaya yatırdı. Gezi Parkı şiddet eylemleri davasında verilen kararı Mehmet Sarı yorumladı. Birer birer evlatlarına kavuşan Diyarbakır annelerini Mustafa Şen yazdı. CHP-FETÖ ilişkisini Serkan Fıçıcı ele aldı.

 

Nurullah Gür Oscar ödülü için yarışan Joker ve Parazit’in küresel ekonomiye dair söylediklerini yorumlarken Mehmet Akif Memmi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışını yazdı.

 

Önümüzdeki sayı yeni zaferlerle görüşmek üzere.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi