Arama - altinoluk

Grid View:
-33%

Altınoluk - Sayı 383 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

İslam dünyası bizim kalb coğrafyamız. Allah Teala bağlamış kalblerimizi bu coğrafyada yaşayan herkesle.  O coğrafyada olan biten her şey kaçınılmaz olarak gündemimize giriyor.  Ne yazık ki yüreğimizi yakan acılar var o coğrafyada.  Altınoluk’un 1986’da çıkan ikinci sayısının kapağında “Kudüs acısı” yer almış. O sayının kapağında bir de “Her gönü..

-33%

Altınoluk - Sayı 384 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

İslam’ın insan profili üzerine tartışmaların yoğunlaştığı bir dönemdeyiz.  Mesele, bir müslümanın kendi kişiliği üzerinde titizlenmesi kadar, İslam adına başkalarına örneklik teşkil etmesi cihetiyle de önem taşıyor.  Bir anne-babanın kendi çocuklarına örnekliği, bir “Hoca”nın talebelerine ya da cemaatine örnekliği, siyasi - sosyal alanda bir topl..

-33%

Altınoluk - Sayı 385 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

Güç, İslam dünyasının en önemli sorunu. İnsanlığa İslâm lâzım, İslam’a da Müslüman lâzım. Müslüman, ister ferd olarak Müslümanlık kıvamı boyutunda olsun, ister toplumların bütününü ifade eden “Ümmet” boyutunda olsun, güçle donanacak ki, sesini nefesini, bütün insanlığa ulaştırabilsin. İslam hem Müslümanın insanlık kalitesi ile ulaşacak dünyaya, ..

-33%

Altınoluk - Sayı 386 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

İslam - İnsan ilişkisindeki insicam kâinatın ahenginin çerçevesidir. İslam - İnsan ilişkisinde sarsılmalar, kopmalar, açı farkları ortaya çıktığında, önce insanda sancı başlar, sonra kâinatta sancı başlar. İslam’a bir şey olmaz. İslam ölçüdür. Ölçü sağlamsa herkes kendini ölçüye göre konumlandırır. Teraziyi düzeltmezseniz, ona koyduğunuz şeyleri..

-33%

Altınoluk - Sayı 387 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

Şunun şurasında sayılı günler kaldı.  Yakında “Bu akşam teravih başlıyor, gece sahura kalkacağız” diyeceğiz. Ramazan geliyor, oruç geliyor.  Belli ki yeni bir hayat geliyor.  Toplumumuzun çok çok büyük bir kesiminde yeni bir iklim demek Ramazan.  Baharın içindeyiz, dallara su yürüdü, yeniden diriliyor ağaçlar, yemyeşil oldu her yer.  Ona benze..

-33%

Altınoluk - Sayı 388 - Kolektif - Erkam Yayınları

6,00TL 9,00TL

Altınoluk’un 2001 Kasım sayısı “Hüzünsüz Ramazan özlemi” kapağı ile çıkmış. İslam dünyası Ramazan’a doğru gidiyor ve bu sırada Irak’ın üzerine bombalar düşüyor. Amerikan işgaliyle gelen bombalar. O sayıdaki yazımızın başlığı “Hüzün coğrafyası” şeklinde. İlk paragrafta şunlar yazılmış: “-Her birimizin yüreğinde bir Afganistan yaşıyor. Bi..

-33%

Altınoluk - Sayı 389 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,00TL 10,50TL

Görünürlüğün ve iletişimin küresel boyutta en yüksek noktaya çıktığı bir zamanı yaşıyoruz. En küçük mimiklerinize kadar kayda alınıyorsunuz ve dünyanın öbür ucundaki değil, hayat varsa Mars’taki adam da sizin yapıp ettiğinizden, söylediğinizden haberdar oluyor. Evde konuştunuz, sohbet ettiniz ya da şunları şunları yaptınız, bilin ki o birileri ta..

-33%

Altınoluk - Sayı 394 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,00TL 10,50TL

Kur’an-ı Kerim bize Rabbimizden gelen hayat çerçevesi. Kur’an’da “Ey insan” gibi ferdi hitaplar var, “Ey insanlar” diye, “Ey iman edenler” diye kitlesel hitaplar var. Buna göre ferdi sorumluluklar söz konusu, ictimai sorumluluklar söz konusu. Kur’an’ı anlayıp, derinliğine vukuf sahibi olmak, hem tek tek hem topluluklar halinde dünya yürüyüşünde i..

-33%

Altınoluk - Sayı 395 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,50TL 11,25TL

İnsanın zor zamanları olur. Aç kalır, bir lokma ekmeğe muhtaç olur.  Evsiz kalır, başını sokacağı bir çadır arar.  Kışın ısınacak bir yuva bulamaz, sokaklarda sabahlar, üzerine atılacak bir battaniye onun için rahmet eli olur.  Savaşın içine düşer, yıkılmış evlerin arasından elini tutacak bir kurtarıcı bekler.  Mülteci kamplarında bir tas çorb..

-33%

Altınoluk - Sayı 396 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,00TL 10,50TL

Aziz Okuyucu “Neredeyiz?” Bu, zaman zaman kendi kendimize bakma, özeleştiri yapma, nefis muhasebesine yönelme zaruretinin sorusu. Bugün bunu “İnsan ilişkileri”nde yapalım dedik. Çünkü odur bizim, toplum içinde “Nasıl”lığımızı ortaya koyacak olan. Nasıl bir insanız? Her daim Müslümanız. Müslüman olmak bir ânâ, bir duruma, bir statüye münhasır ..

-33%

Altınoluk - Sayı 397 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,00TL 10,50TL

Aziz Okuyucu Mart 397’nci sayımız, Altınoluk Dergisinin 34. yılının ilk sayısı… Altınoluk Dergisi’nin 33 yıllık yayın hayatında Kur’an ve Sünnet çerçevesinde, ‘Müslümanın kişilik ve şahsiyet inşası’ meselesi hep ana gündem konusu olmuştur. Bu mânâda Altınoluk’un her sayısında yediden-yetmişe her insana bir mesaj ulaştırmanın gayreti vardır. Bunu..

-33%

Altınoluk - Sayı 398 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,50TL 11,25TL

İlk emir “oku” idi. Muhtemelen son emir de “oku” olacak. Önümüze bir kitap konacak ve şöyle bir hitap gelecek: “Oku şimdi kitabını! Bugün hesap görücü olarak kendi nefsin yeter!” Bir ömür boyu yazmakla meşgul olduğumuz o kitaba bakacak ve onun küçük, büyük hiçbir teferruatı atlamadığını hayretle müşahede edeceğiz. O gün biz bize yeteceğiz, delil de..

-33%

Altınoluk - Sayı 399 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,50TL 11,25TL

Zaman Allah’ın sırlarından bir sır, aramızda dönüp duruyor. Bu deveran içinde tükenen bizden başka nedir? Tükettiğimiz fani ömrümüz, kazandığımız bâki hayatımızdır. Ne kazanıyor, ne kaybediyoruz? Zamanın akışı işte bu noktada bize bir şeyler söylemelidir. Her günün, ayın ve yılın bir muhasebesi olmalıdır ki “bu gidiş nereye” diye sorup, gereğini ye..

-33%

Altınoluk - Sayı 400 - Kolektif - Erkam Yayınları

7,50TL 11,25TL

400 KERE MAŞALLAH Kehf Suresi’nde, kendisine iki üzüm bağı verilmiş bir adamdan bahsedilir. Etrafı hurmalarla donatılmış bu bağların araları ekinle kaplıdır. Ortadan bir ırmak akar, bu yüzden bağların mahsulü bol olur. Böyle güzel bir yerden her türlü ürünü devşiren adam ne var ki etrafına karşı bu nimetlerin kibri ile caka satmaktadır. Hatta bir ..

-33%

Altınoluk - Sayı 401 - Kolektif - Erkam Yayınları

8,00TL 12,00TL

Âlem zıtlıklar üzerine yaratılmıştır. İyi kötü ile bilinir. Sağlığın anlaşılması hastalık iledir. Hayatın kendisi ölüm ile idrak edilir. Eşya zıddı ile bilindiği gibi zıddı ile de kâimdir. Gece gündüze, gündüz geceye döner. Ölüden diri, diriden ölü çıkar. Denge böyle oluşur. Devranın böyle akıp gidişinde anlamak isteyen için büyük ibretler vardır. ..

-33%

Altınoluk - Sayı 402 - Kolektif - Erkam Yayınları

8,00TL 12,00TL

Hz. Nuh, gemiye binmek istemeyen oğlunun kurtulması için şöyle yalvarmıştı: “Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin vaadin elbette haktır. Sen hâkimlerin en âdilisin.” Bunun üzerine kendisine şöyle cevap verildi: “Allah buyurdu ki: ‘Ey Nûh! O senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı iyi olmayan bir iştir. Sakın hakkında bilgi sahibi olm..

Gösterilen: 1 ile 16 arası, toplam: 25 (2 Sayfa)